Ev Otomasyonu

Ev Otomasyonu Nedir ?

Kullanıcı öncelikleri ve istekleri doğrultusunda, evdeki elektrik ve elektrikli tüm aletlerin tek bir merkezden kontrol edilebilmesi, yönetilebilmesi ve izlenebilmesidir. Diğer bir ifadeyle, evinizdeki tüm cihazlara dünyanın herhangi bir yerinden cep telefonu, tablet veya bilgisayar üzerinden erişmeniz ve kontrol etmenizdir.
 Ev otomasyonu neredeyse ev içerisindeki her şeyin -aydınlatma, ses ve görüntü cihazları, elektrik prizleri, ısıtma ve soğutma sistemleri gibi- ev içerisinden ve uzaktayken internet üzerinden kontrol edilebilmesidir. 

Ev Otomasyonunu En Çok Kullanıldığı Alanlar

 • Güvenlik 
 • Eğlence
 • Işıklandırma
 • İklimlendirme (ısıtma, soğutma, havalandırma)
 • Enerji Yönetimi
 • Yaşlı ve engelliler

Otomasyon, ağdaki aygıtların olaylarını programlama ve zamanlama becerisini ifade eder. Programlama, ışıkların her gün belirli saatlerde açılıp kapanması gibi zamanla ilgili komutları içerebilir. Ayrıca, güvenlik sistemi alarmı tetiklendiğinde evinizdeki tüm ışıkları kapatmak gibi planlanmamış olayları da barındırır.

Ev otomasyon planlamasının olasılıklarını anlamaya başladıktan sonra, hayatınızı daha iyi hale getirmek için çok sayıda faydalı ve yaratıcı çözüm üretebilirsiniz. Bu batıya bakan pencere çok fazla ışığa mı izin veriyor? Motorlu perdelerinizi "akıllı" bir prize takın ve her gün öğle saatlerinde kapanacak şekilde programlayın.

Köpeğinizi her gün aynı saatte me yürümeye götürüyorsunuz? Ön kapısının kilidini açmak için ev otomasyon sisteminizi programlayın ve işiniz bittiğinde tekrar kilitleyin.

Bir senaryo planlayın ve bu senaryoyu ve zamanlamayı tek bir tuşla uygulamaya koyun. Tek bir tuşa dokunarak aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz;

 1. Projeksiyon perdesini indir (3 saniye bekle)
 2. Projeksiyon cihazını aç (5 saniye bekle)
 3. Uydu alıcıyı aç (2 saniye bekle)
 4. Ses sistemini aç (3 saniye bekle)
 5. Işıkları kıs
   

 

Uzaktan Kumanda
Ev otomasyonunun diğer temel özelliği uzaktan izleme ve erişimdir. Ev içinde veya uzaktan kumanda da en çok tercih edilen cihazlar cep telefonu ve tabletlerdir.  Doğru ev otomasyon sistemiz var ise, sistemin kendisini ve bağlı herhangi bir cihazı görüntülemek ve kontrol etmek için internet'e bağlı herhangi bir cihaz yeterli olacaktır. 

İzleme uygulamaları, seçili iki zaman dilimi arasında, eviniz hakkında detaylı bilgi sağlayabilir. Güvenlik sisteminizin durumunu, ışıkların açık olup olmadığını, kapıların kilitli olup olmadığını, evinizin mevcut sıcaklığının ne olduğunu ve çok daha fazlasını kontrol edebilirsiniz. Ev otomasyon sisteminizin bir parçası olan kameralarla, gerçek zamanlı video yayınlarını bile çekip, siz uzaktayken evinizde neler olup bittiğini tam olarak görebilirsiniz.
Birçok önemli görevi yerine getirmek için basit bildirimler bile kullanılabilir. Sisteminizi, şiddetli hava uyarılarından hareket dedektörü uyarılarına, alarm yangınlarına kadar, güvenlik sisteminiz potansiyel bir sorunu kayıt ettiğinde size kısa mesaj veya e-posta göndermek üzere programlayabilirsiniz. Çocuğunuz evden ne zaman döndüğünü size bildirmek için "akıllı" ön kapı kilidinizi programlamak gibi daha sıradan olaylar için de bilgilendirilebilirsiniz.
Gerçek kontrol, uzaktaki uygulamanızdan ev otomasyon sistemi ile etkileşime başladığınızda gelir. Güvenlik sisteminizi kurma ve devreden çıkarmanın yanı sıra planlama, kapı kilidini açma ve kilidini kapama, termostatı sıfırlama ve ışıkların durumunu da ayarlayabilirsiniz. Piyasdaki akıllı cihaz sayısını her gün artması dolayısıyla ev otomasyonu imkânları neredeyse sınırsızdır.

 

Ev Otomasyonu Bileşenleri

Ev otomasyon sisteminin parçaları ne olabilir? İdeal olarak, bir ağa bağlanabilecek her şey otomatikleştirilebilir ve uzaktan kontrol edilebilir. Gerçek dünyada (araştırma laboratuvarlarının dışındaki ve zengin ve ünlülerin evlerinde), ev otomasyonu genellikle basit ikili aygıtları birbirine bağlar. Bu, ışıklar, elektrik prizleri ve elektronik kilitler gibi "açık ve kapalı" cihazları içerir, aynı zamanda sadece açık ve kapalı olmak üzere iki duruma sahip güvenlik algılayıcıları gibi cihazları da içerir.

Ev otomasyonu gerçekten akıllı hale geldiğinde, bu ağa bağlanan ve denetleyen Internet özellikli cihazlar olur. Klasik kontrol birimi, önceki ev otomasyon sistemlerinin çoğunun tasarlandığı ev bilgisayarıdır. Günümüzün ev otomasyon sistemleri, bir güvenlik sisteminin kumanda panosu gibi evdeki özel bir cihaz ile internet üzerinden erişilebilen bir PC, akıllı telefon , tablet veya bilgisayardan erişilebilen kullanıcı dostu bir uygulama arayüzü arasında programlama ve izleme denetimi dağıtma olasılığı daha yüksektir.     

Üreticiler, birçoğu yenilikçi özelliklerle dolu, ancak eksiksiz bir ev otomasyon sisteminin parçası olmak için gereken entegrasyonu sunan çok çeşitli "akıllı" cihazlar ürettiler. Sorunun büyük kısmı, her üreticinin bu cihazların nasıl bağlanıp kontrol edilmesi gerektiği konusunda farklı bir fikrine sahip olmasıdır. Dolayısıyla "akıllı" TV, çamaşır makinesi, buzdolabı, termostat, kahve makinesi veya piyasadaki diğer İnternet uyumlu ev cihazlarından herhangi birine sahip olabilirsiniz ancak bu nihai sonuç genellikle her cihaz için ayrı bir kontrol şemasıdır.

Yakın gelecekte, ev otomasyonu bize bu ek olanakları standardize edilerek ve tüm cihazların birbirne uyumu sağlanarak ortak bir dil de buluşarak tüm cihazların birbiriyle konuşmasını ve dilediğimiz cihazı kullanabilme esnekliğini sunacaktır. Ev otomasyonu konusunda uzman ev güvenlik sağlayıcıları otomasyona bağlı bir evin en kritik ve kullanışlı parçaları üzerine odaklanmıştır. Temel düzeyde, bu güvenlik  kapı ve pencere ve çevresel aygıtlar (termostat, duman dedektörleri, sıcaklık, nem, yangın ve karbon dioksit sensörler) gibi cihazlara odaklanılmış olsa da Geliştirilen cihazlar sayesinde artık otomasyon sistemine evinizde ki sinema sistemi, Müzik sistemleri, perde, projeksiyon, genel seslendirme, yangın sistemleri, aydınlatma, iklimlendirme, garaj kapıları, motorlu perde, akıllı beyaz eşyalar, akıllı tv ler, uydu alıcıları , uzaktan kumandalı tüm cihazlar, rs232 ve 485 kontrollü tüm cihazlar arık ev otomasyonuna  dahil edilerek , evinizin tüm eğlence , güvenlik sistemlerini tek bir merkezden kontrol edebilir hale gelmiş oluyorsunuz.

Enerji Verimliliği

Ev otomasyonunun açık bir avantajı, eşsiz enerji tasarrufu potansiyeli ve dolayısıyla maliyet tasarrufudur. Termostatınız, evin ısıtma ve soğutma sistemini yönetmek için bir sıcaklık eşiği kullanması anlamında zaten "akıllı". Çoğu durumda, termostatlar, ısıtma ve soğumadan en az faydalanma ihtimaliniz az olan saatlerde enerji kullanımını minimumda tutmak için farklı hedef sıcaklıklarla programlanabilir.

En basit düzeyde ev otomasyonu, planlanan programlanabilirliği ışıklandırmaya uygulayabilir, böylece enerji kullanımınızı olağan günlük programınıza uyarlayabilirsiniz. Daha esnek ev otomasyon sistemleri ile, elektrik prizleri veya ayrı cihazlar, ihtiyaç duyulmadığı gün boyu belirlenen saatlerde otomatik olarak kapatılabilir. Termostatlar ve yağmurlama sistemleri gibi yalıtılmış cihazlarda olduğu gibi, bazı durumlarda, zamanlama, hafta sonları ile yılın mevsimlerini birbirinden ayırmak için daha da ayrılabilir.

Sisteme "makrolar" programlayarak ve gerektiğinde uzaktan kumanda ederek enerji maliyetleri daha da düşürülebilir. Başka bir deyişle, örneğin işten sonra eve giderken ışıkları ve ısıtmayı açan "gelen ev" etkinliğini ayarlayabilir ve akıllı telefonunuza bir dokunuşla hepsini etkinleştirirsiniz. Tersi "evden ayrılma" olayı, günü terk ettiğinizde unutulmuş ışıklar ve cihazlardaki enerjiyi harcamaktan kurtarabilir.