Ofis Otomasyonu

Ofis Otomasyonu Nedir ?

Ofis otomasyonu, dünyanın herhangi bir yerindeki bir mobil cihazdan veya ofisinizden, ofisinizdeki cihazlara erişmenizi sağlar. Genellikle ısı ayarı, toplantı salonlarındaki görüntü sistemleri, ses sistemleri , toplantı senaryoları, toplantı zamanlamaları için kullanılır. Bunlara ek olarak, aydınlatma, elektrik prizleri, ısıtma ve soğutma sistemleri gibi sistemler de otomasyona dahil edilebilir. Özetle, bir internet ağına bağlanan ofisleri uzaktan telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden yöneterek, kontrol edilmesidir.

 Ayrıca firma güvenliği açısından bakıldığında, alarm sistemini, kapıları, pencereleri, kilitleri, duman dedektörlerini, güvenlik kameralarını ve ona bağlı diğer sensörlerin tümünü kontrol edebilmenize olanak sağlar.

 

Ofis Otomasyonu Gelişimi

Oldukça yakın zamana kadar, bina çapında sistemlerin otomatik olarak merkezi kontrolü yalnızca çok büyük ticari binalarda bulunurdu. Tipik olarak sadece aydınlatma, ısıtma ve soğutma sistemleri içeren bina otomasyonu, temel kontrol, izleme ve programlama işlevlerini sağlardı ve yalnızca bina içindeki belirli kontrol noktalarından erişilebilirdi.

Ethernet veya Wi-Fi yoluyla bir yerel alan ağına bağlanabilen "akıllı" cihazların ofislere girmesiyle, ofis otomasyonu tarafından kontrol edilebilen alanlar genişledi ve bu ofis dışından, internet üzerinden yapılabilir oldu. Bununla birlikte, elektrikli sistemler ve hatta ışık anahtarları ve elektrik prizleri gibi ayrı noktalar ofis otomasyon ağlarına entegre edildi ve işletmeler IP tabanlı demirbaş izleme potansiyelini keşfetti. Kayıp bir çorabı izlemek için mobil tarayıcınızı kullanmaya başlayacağınız günlerin hala çok uzak olmasına rağmen, ofis ağları giderek artan sayıda cihaz ve sistem içerebilir.


Otomasyon

Ofis otomasyonu, “otomasyonunun” iki ana özelliğinden biridir. Otomasyon, ağdaki aygıtların çalışmasını programlama ve zamanlama becerisini ifade eder. Programlama, ışıkların her gün belirli saatlerde açılıp kapanması gibi zamanla ilgili komutları içerebilir. Ayrıca, güvenlik sistemi alarmı tetiklendiğinde ofisinizdeki tüm ışıkları kapatmak gibi planlanmamış olayları da barındırır.

Ofis otomasyon planlamasının olasılıklarını anlamaya başladıktan sonra, hayatınızı daha iyi hale getirmek için çok sayıda faydalı ve yaratıcı çözüm üretebilirsiniz. Batı yönüne bakan pencere çok fazla güneş mi alıyor? Motorlu perdelerinizi "akıllı" bir prize takın ve her gün akşam saatlerinde kapanacak şekilde programlayın. Toplantınız başladığında, toplantı senaryosunu çalıştırın ve toplantıda kullanılan tüm cihazlarınız kişisel ayarlarınıza göre aktif olsun.

 


Uzaktan Kumanda

En yeni ofis otomasyonunun diğer temel özelliği uzaktan izleme ve erişimdir. Kısa bir süre sınırlı miktarda tek yönlü uzaktan izleme mümkün olsa da, akıllı telefonlarda ve tabletlerde görülen artıştan bu yana, uzakta olduğumuz hallerde ofis ağlarımıza artık bağlanabiliyoruz. Doğru ofis otomasyon sistemi ile, sistemin kendisini ve bağlı herhangi bir cihazı görüntülemek ve kontrol etmek için internete bağlı herhangi bir cihazı kullanabilirsiniz.

İzleme uygulamaları, o anki durumundan şimdiye kadar olan olaylarla ilgili detaylı geçmişe kadar, ofisiniz hakkında zengin bilgi sağlayabilir. Güvenlik sisteminizin durumunu, ışıkların açık olup olmadığını, kapıların kilitli olup olmadığını, ofisinizin mevcut sıcaklığının ne olduğunu ve çok daha fazlasını kontrol edebilirsiniz. Ofis otomasyon sisteminizin bir parçası olan kameralarla, gerçek zamanlı video yayınlarını bile çekip uzaklaşırken şirketinizde neler olup bittiğini tam olarak görebilirsiniz.

Birçok önemli görevi yerine getirmek için basit bildirimler bile kullanılabilir. Sisteminizi, şiddetli hava uyarılarından hareket dedektörü uyarılarına, alarm yangınlarına kadar, güvenlik sisteminiz potansiyel bir sorunu kayıt ettiğinde size kısa mesaj veya e-posta göndermek üzere programlayabilirsiniz. 

 Gerçek kontrol, uzaktaki uygulamanızdan ofis otomasyon sistemi ile etkileşime başladığınızda gelir. Güvenlik sisteminizi kurma ve devreden çıkarmanın yanı sıra planlama, kapı kilidini açma ve kilidini kapama, termostatı sıfırlama ve ışıkların durumunu da ayarlayabilirsiniz. Üreticiler her geçen gün daha fazla "akıllı" cihaz ve cihaz ürettikçe, ofis otomasyonu imkânları neredeyse sınırsızdır.


Ofis Otomasyonu Bileşenleri

Ofis otomasyon sisteminin parçaları ne olabilir? İdeal olarak, bir ağa bağlanabilecek her şey otomatikleştirilebilir ve uzaktan kontrol edilebilir. Gerçek dünyada (araştırma laboratuvarlarının dışındaki ve holding ve kamu kurumları dışında), ofis otomasyonu genellikle basit ikili aygıtları birbirine bağlar. Bu, ışıklar, elektrik prizleri ve elektronik kilitler gibi "açık ve kapalı" cihazları içerir, aynı zamanda sadece açık ve kapalı olmak üzere iki duruma sahip güvenlik algılayıcıları gibi cihazları da içerir.

Ofis otomasyonu gerçekten akıllı hale geldiğinde, bu ağa bağlanan ve denetleyen Internet özellikli cihazlar olur. Klasik kontrol birimi, önceki ofis otomasyon sistemlerinin çoğunun tasarlandığı ofis bilgisayarıdır. Günümüzün ofis otomasyon sistemleri, bir güvenlik sisteminin kumanda panosu gibi ofisdeki özel bir cihaz ile internet üzerinden erişilebilen bir PC, akıllı telefon , tablet veya bilgisayardan erişilebilen kullanıcı dostu bir uygulama arayüzü arasında programlama ve izleme denetimi dağıtma olasılığı daha yüksektir.     

Üreticiler, birçoğu yenilikçi özelliklerle dolu, ancak eksiksiz bir ofis otomasyon sisteminin parçası olmak için gereken entegrasyonu sunan çok çeşitli "akıllı" cihazlar ürettiler. Sorunun büyük kısmı, her üreticinin bu cihazların nasıl bağlanıp kontrol edilmesi gerektiği konusunda farklı bir fikrine sahip olmasıdır. Dolayısıyla "akıllı" TV, projeksiyon, akıllı buzdolabı, termostat, kahve makinesi veya piyasadaki diğer İnternet uyumlu ofis cihazlarından herhangi birine sahip olabilirsiniz ancak bu nihai sonuç genellikle her cihaz için ayrı bir kontrol şemasıdır.

Yakın gelecekte, ofis otomasyonu bize bu ek olanakları standardize edilerek ve tüm cihazların bir birine uyumu sağlanarak ortak bir dil de buluşarak tüm cihazların birbiriyle konuşmasını ve dilediğimiz cihazı kullanabilme esnekliğini sunacaktır. Ofis  otomasyonu konusunda uzman güvenlik sağlayıcıları otomasyona bağlı bir ofisin en kritik ve kullanışlı parçaları üzerine odaklanmıştır. Temel düzeyde, bu güvenlik  kapı ve pencere ve çevresel aygıtlar (termostat, duman dedektörleri, sıcaklık, nem, yangın ve karbon dioksit sensörler) gibi cihazlara odaklanılmış olsa da Geliştirilen cihazlar sayesinde artık otomasyon sistemine ofisinizde ki sinema sistemi, Müzik sistemleri, perde, projeksiyon, genel seslendirme, yangın sistemleri, aydınlatma, iklimlendirme, garaj kapıları, motorlu perde, akıllı beyaz eşyalar, akıllı tv ler, uydu alıcıları , uzaktan kumandalı tüm cihazlar, rs232 ve 485 kontrollü tüm cihazlar arık ofis otomasyonuna  dahil edilerek , ofisinizin tüm eğlence , güvenlik sistemlerini tek bir merkezden kontrol edebilir hale gelmiş oluyorsunuz.

 

Enerji Verimliliği

Ofis otomasyonunun açık bir avantajı, eşsiz enerji tasarrufu potansiyeli ve dolayısıyla maliyet tasarrufudur. Termostatınız, ofisinizin ısıtma ve soğutma sistemini yönetmek için bir sıcaklık eşiği kullanması anlamında zaten "akıllı". Çoğu durumda, termostatlar, ısıtma ve soğumadan en az faydalanma ihtimaliniz az olan saatlerde enerji kullanımını minimumda tutmak için farklı hedef sıcaklıklarla programlanabilir.

En basit düzeyde ofis otomasyonu, planlanan programlanabilirliği ışıklandırmaya uygulayabilir, böylece enerji kullanımınızı olağan günlük programınıza uyarlayabilirsiniz. Daha esnek ofis otomasyon sistemleri ile, elektrik prizleri veya ayrı cihazlar, ihtiyaç duyulmadığı gün sonu ve ya içerisinde belirlenen saatlerde otomatik olarak kapatılabilir. Termostatlar ve yağmurlama sistemleri gibi yalıtılmış cihazlarda olduğu gibi, bazı durumlarda, zamanlama, hafta sonları ile yılın mevsimlerini birbirinden ayırmak için daha da ayrılabilir.

Sisteme "makrolar" programlayarak ve gerektiğinde uzaktan kumanda ederek enerji maliyetleri daha da düşürülebilir. Başka bir deyişle, örneğin evden çıkıp işe giderken ışıkları ve ısıtmayı açan "gelen ofis" etkinliğini ayarlayabilir ve akıllı telefonunuza bir dokunuşla hepsini etkinleştirirsiniz. Tersi "ofisten ayrılma" olayı, günü terk ettiğinizde unutulmuş ışıklar ve cihazlardaki enerjiyi harcamaktan kurtarabilir.