Led Ekran

LED EKRANLARIN AVANTAJLARI

Düşük Enerji Tüketimi
LED teknolojisi daha düşük enerji tüketmektedir. Özellikle aydınlatma alanında ABD gibi ülkeler tungsten lambaları uzun bir süre önce yasakladı. LED, Tungsten lambalara göre %80’e varan oranda daha düşük enerji tüketmektedir. Florasan lambalar ise içerdikleri mercury gazı dolayısıyla çevreye zarar vermektedir. Bir çok LCD ekran arka ışıklandırma olarak florasan teknolojisini kullanmaktadır.

LED ekranlar LCD ekranlardan oluşturulan “video wall” larla karşılaştırıldığında, daha düşük enerji tüketmekte, birleşme noktalarında ortaya çıkan kayıplar yerine pürüzsüz ve kayıpsız bir ekran elde etme olanağı sunmakta ve çok daha iyi parlaklık ve kontrast oranlarına sahip olmaktadır.

Düşük enerji tüketimi ve uzun kullanım ömrü dolayısıyla LED kullanımı yaygınlaşmaktadır

Uzun Ömür
LED teknolojisi uzun ömür avantajıyla da ön plana çıkmaktadır. 100.000 saat ömrü olan bir LED ekran, günde 20 saat çalıştığı varsayılırsa yaklaşık 13,5 yıl çalışma ömrü var demektir. Günde 24 saat üzerinden aynı hesaplamayı yaparsak çalışma ömrü yaklaşık olarak 11,5 yıl olacaktır.

Bu da yaptığınız yatırımı geriye almak için fazlasıyla vaktiniz var demektir.

Sağlamlık
Dev LED ekranlar günümüzde dış mekan uygulamalarında özellikle tercih edilmektedir. Bu da ekranın yağmur, kar ve güneş ışınları altında kalacağı anlamına gelmektedir.
Dolayısıyla, dış mekan uygulamalarındaki ürünlerde özellikle IP standartlarının olmasına dikkat etmek gerekir.

IP Kodlarının Okunması

Özellikle dış mekan veya sağlamlık gerektiren uygulamalarda IP belgeli ürünler gerekmektedir.

IP kelimesi international protection (uluslararası koruma) kelimesinin kısaltılmasıdır. IP kelimesinden sonra gelen ilk basamaktaki rakam, ürünün katı cisimler karşısında korumasını belirtir. IP kelimesinden sonra gelen 2. basamak ise ürünün sıvı cisimler karşısındaki korumasını gösterir. Örneğin IP65 onayı olan bir ürün, 6 rakamıyla hiçbir şekilde toz geçirmediğini ve 5 rakamıyla da yağmur ve kar gibi sıvı püskürtmelerine karşı koruması olduğunu belirtmektedir.

Metrekare İle Ölçülen Ekranlar
LED ekran uygulamaları büyük veya dev ekranlara ihtiyacımız varsa anlamlı ve kullanışlı olmaktadır. Bu konuyu ayırt etmenin en basit şekli, eğer ihtiyaç duyduğunuz ekran boyutunu inç veya cm ile ölçülendirebiliyorsanız LCD veya Plazma teknolojisi kullanmanız daha ekonomik ve iyi bir çözüm olabilir (LCD ekranlarda daha iyi çözünürlük elde edersiniz). Eğer ihtiyaç duyduğunuz ekran boyutlarında m2 kullanıyorsanız, LED teknolojisi aradığınız teknoloji demektir.

Esnek Yapı (Modüler Yapı)
LED ekranlar 32cm x16cm veya 16cm x 16cm gibi modüllerin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Bu sayede LED ekran uygulamaları yuvarlak (curve), dikey veya yatay şeklinde istediğiniz ekranı elde edebileceğiniz gibi bükülebilen led modüller sayesinde isteğinizin veya hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilirsiniz.

Modüler yapıları, kıvrılabilen esnek modelleri ve uygulama kolaylığı nedeniyle, hayalinizi LED’lerle pratiğe dökebilirsiniz.

Gün Işığında Görülebilme
LED ekranların gün ışığında, diğer bir ifadeyle güneşli bir temmuz günü öğle vakti, seyredilebildiğini belirtmiştik. Bu konunun biraz detayına girelim:

Hatırlayacağınız üzere LED ekranlar panel arkasında bir ışık kaynağı gerektirmeyen, LED diyotların ışık kaynağı olduğu bir görüntüleme teknolojisiydi. Diğer bir ifadeyle, her bir LED piksel bağımsız olarak kontrol edilebiliyor bu sayede siyah ve beyaz elde etmekte birçok teknolojiye göre çok daha iyi performans sağlıyordu. Bu bilgileri bir kenarda tutalım.

LED ekranların parlaklığı nits birimiyle ölçülmektedir. Nits metrekare başına düşen parklaklığı belirtir (1nit = 1cd/m2). Çoğu LCD ekranın nits değeri 300 ile 400 arasında değişmektedir. Güneş ışığı altında görülebilmesi için nits değerinin yani metrekare parlaklığının 6000 nits üzerinde olması gerekmektedir.

LED ekranlarda her bir piksel bir ışık kaynağı olduğu için ve arka ışıklandırmaya gerek duyulmadığı için nits değerleri 8500’e kadar çıkmaktadır. Bu da bize doğrudan güneş ışığı altında ekranımızın tüm renklerinin görünebilmesini sağlar.

Ayrica LED ekranın çözünürlüğü parklaklık yani nits değerlerini etkileyecektir.

LED ekranlar üzerine koyacağınız parlaklık sensörü, ekran parklaklığını gün ışığına göre otomatik olarak ayarlar. Bu sayede hem ekranın her zaman kolaylıkla görünmesi sağlanır hem de akşamları parlaklık otomatik kısıldığı için, LED ekranınızın ömrü uzar.

Panel için arka planda aydınlatma gerekmemesi ve ekrandaki her bir LED’in ışık üretmesi LED ekranların doğrudan güneş ışığı altında kullanılmasına olanak tanır.

Merkezi Yönetim
Merkezi yönetim hem ekranın içerik olarak merkezden yönetilebilmesini hem de modül veya piksel hatalarının otomatik olarak merkeze bildirilmesini içerir.

Merkezi İçerik Yönetimi: LED ekranlar üzerinde oynatılan ister video olsun ister banner şeklinde duyuru ve reklamlar, merkezi olarak zamanlama (hangi saat, dakika ve saniyede hangi içeriğin gösterileceği) ve merkezi olarak içerik seçmeye olanak tanır. Bu sayede ekranın tüm kontrolü tek bir noktadan planlanarak kolayca yönetilebilir, planlamalar dışında anlık kararlar verilebilir.

Merkezi Teknik Yönetim: LED ekranda olabilecek modül veya piksel hataları veya kabin kapaklarının açılması durumunda merkeze uyarı göndererek, teknik servisin hızla müdahele etmesini kolaylaştırır.

LED ekranınızın reklam veya satış artırması içerik yönetimi ile mümkündür. Merkezi veya yerel olarak anlık veya planlı bir şekilde ekran içeriğini yönetebilirsiniz.