Zemin ve Merdiven

Tasarımın bir parçası haline gelen LED ekran uygulamaları hem zeminde hem de merdivenlerde uygulanabilir. Özel olarak üretilmiş bu LED modüller, darbe ve basınca dayanaklıdır.
Bazı merdiven uygulamaları etrafa özel bir ambiyans sunmak için kullanılırken, bazıları merdiveni ekrana çevirerek, yokmuş gibi göstermek amacıyla kullanılır.
Bunlara ek olarak zemin ve merdiven üzerine LED uygulamaları yönlendirme veya acil durumlarda çıkışı göstermek için de tercih edilebilir.
Rengini, ortama katacağı ambiyansı ve içeriği istediğiniz ve hayal gücünüz doğrultusunda değiştirebileceğiniz zemin ve merdivenler, LED uygulamaları ile artık mümkün.
Led Ekran Nedir?

LED (Light-Emitting-Diode) yarı iletken diotlara elekrtik verilmesi ile görüntü elde edilmesi prensibiyle çalışmaktadır. LCD teknolojisinden en büyük farkı, arka planda bir aydınlatma gerektirmemesidir. Bu sayede hem yüksek parklaklık ve kontrast oranlarına ulaşılır (bu da dış mekanda, güneşli havada ekranın görünmesini sağlar) hem de siyah ve beyaz elde etmekte daha başarılı olur. Ayrıca LED teknolojisi geniş görüş açısı sunar. LED teknolojisinde, ekran çözünürlüğünü kullanılan LED adedi belirler. Bu da LED ekranların maliyetini artırır.

Piyasadaki çok sayıda LED TV olarak sunulan ürünler arka ışıklandırmada LED kullanılan panellerdir, gerçek LED değildir. Özetle, LED teknolojisini şu an en çok kullanılan LCD teknolojisinden ayıran en büyük özellik, panel aydınlatması için başka bir ışık kaynağına ihtiyaç duyulmaması, dolayısıyla gün ışığında bile görülebilen yüksek parlaklık, renk skalasında elde edilmesi zor olan tam siyah ve tam beyaza yakın görüntü kalitesi üretimi yapabilmesi ve geniş bir görüş açısı sunmasıdır.

 

Genel olarak LED teknolojisi 2 ana kategoriye ayrılır: DIP ve SMB

Led Ekranların Avantajları Nelerdir?

LED teknolojisinin hayatımızda daha da yaygınlaşmasının nedenlerine bir göz atalım.

 

Düşük Enerji Tüketimi

LED teknolojisi daha düşük enerji tüketmektedir. Özellikle aydınlatma alanında ABD gibi ülkeler tungsten lambaları uzun bir süre önce yasakladı. LED, Tungsten lambalara göre %80’e varan oranda daha düşük enerji tüketmektedir. Florasan lambalar ise içerdikleri mercury gazı dolayısıyla çevreye zarar vermektedir. Bir çok LCD ekran arka ışıklandırma olarak florasan teknolojisini kullanmaktadır. 

LED ekranlar LCD ekranlardan oluşturulan “video wall” larla karşılaştırıldığında, daha düşük enerji tüketmekte, birleşme noktalarında ortaya çıkan kayıplar yerine pürüzsüz ve kayıpsız bir ekran elde etme olanağı sunmakta ve çok daha iyi parlaklık ve kontrast oranlarına sahip olmaktadır.

 

Uzun Ömür

LED teknolojisi uzun ömür avantajıyla da ön plana çıkmaktadır. 100.000 saat ömrü olan bir LED ekran, günde 20 saat çalıştığı varsayılırsa yaklaşık 13,5 yıl çalışma ömrü var demektir.  Günde 24 saat üzerinden aynı hesaplamayı yaparsak çalışma ömrü yaklaşık olarak 11,5 yıl olacaktır.

Bu da yaptığınız yatırımı geriye almak için fazlasıyla vaktiniz var demektir.

 

Sağlamlık

Dev LED ekranlar günümüzde dış mekan uygulamalarında özellikle tercih edilmektedir. Bu da ekranın yağmur, kar ve güneş ışınları altında kalacağı anlamına gelmektedir.

Dolayısıyla, dış mekan uygulamalarındaki ürünlerde özellikle IP standartlarının olmasına dikkat etmek gerekir.

Led Ekran Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

LED ekran yatırımı ucuz bir yatırım olmadığı ve amaçlanan reklam geliri veya reklam etkisini gerçekleştirebilmesi için bir dizi kritere dikkat etmek gerekir.

LED ekran bir yatırımdır ve yatırımın geri dönüşü belli bir zaman alacaktır. Bu nedenle çalışacağınız firmalarda aşağıdaki kriterleri aramanızı tavsiye ederiz:

 

İhtiyacınızın Doğru Belirlenmesi

Öncelikle LED ekranı nasıl ve hangi amaçla kullanacağınızın tesbit edilmesi gerekir. Eğer çoğunlukla reklam videoları oynayacaksa ekran boyutunun 16:9 olmasını tavsiye ederiz. Böylece istediğiniz videoyu media player üzerinden kolayca oynatabilirsiniz. Aksi takdirde ekran boyutuna göre video üretilmesi veya videoların render edilmesi gerekir.

 

Diğer önemli bir konu LED ekranın çözünürlüğü ve büyüklüğüdür. Bunun için ekrana en yakın ve en uzak hangi mesafeden bakılacağının tesbit edilmesi gerekir. Piksel aralığı 10mm olması gereken bir uygulamada 5mm kullanılması maliyeti artırır. Diğer taraftan 5mm piksel aralığı kullanılması gereken bir durumda 10mm tercih edilmesi ekrandaki yazıların okunulmasını zorlaştırır ve ekranınızdan istediğiniz etkiyi elde edemezsiniz.

 

Güvenlik

LED ekranların kurulması, ister totem olsun ister bina yüzeyi olsun, ağırlık ve boyut gibi temel kavramların LED ekran çözümü sunan firma tarafından doğru bir şekilde veriliyor olması gerekir. 3D çizim şeklinde bina mimarına ulaştırılması tavsiye edilir. Aynı şekilde elektrik tesisatının ve kablo seçiminin hassasiyetle yapılması gerekir.

 

Yine kurulum sırasında istenmeyen kazaların olmaması için profesyönel bir ekip tercih edilmelidir.

 

Teknik Servis

LED ekranlar uzun yıllar boyunca kullanılmak için kurulur. Yapılan yatırımın geriye dönmesi de belli bir zaman alır. Bu nedenle ekranı kuracak firmanın yedek parça veya oluşabilecek bir arızaya hızla müdahele edebilme yeteneği, hayati bir öneme sahiptir. Teknik servis sunamayacak veya teknik servis anlaşması yapamayacak firmalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

 

Sağlamlık

Bir filonun hızı en yavaş giden gemisiyle bir LED ekranın sağlamlığı en zayıf halkasıyla ölçülür. LED ekranda kullanılan LED modüllerin özellikleri ve kalitesi tek başlarına yeterli olmaz. Ekranda kullanılan kartlar, kablolar ve kabineler gibi diğer aksamın da uzun süre sorunsuzca çalışabilecek olması gerekir. Fiyatlandırmada da etkin olan bu aksam, ekranın sorunsuz veya sorunlu çalışmasına da neden olacaktır.

 

Garanti ve Garanti Sonrası

LED ekranınıza verilecek garanti ve garantinin neleri kapsadığına dikkat etmeniz gerekir. Diğer önemli bir konu da garanti süresi bittikten sonra size ihtiyaç duyduğunuz teknik servis ve yedek parçanın temin edilip edilmeyeceğini iyice araştırmanızdır.

 

Sürdürülebilirlik

Ürünlerin garanti ve teknik servislerine ilaveten, uzman ve tecrübeli bir ekibin olması, LED ekranınızın sürdürülebilirliği açısından dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur.

 

Onaylı Standartlar

LED ekranların belli standartlara sahip olması gerekmektedir. CE, ürünlerin ülkeye ithalatı sırasında gösterilmesi gereken bir belgedir. Özellikle dış mekanlarda kullanılacak ürünlerin IP standartalarına sahip olması gerekmektedir (En çok kullanılan IP65’dir).

 

LED modüllerin FCC (ABD sertifikasyonu) ve SCC (Kanada sertifikasyonu) belgelerine sahip olması tüm dünyada kullanıldığını göstermesi açısından önemlidir. Ülkemizde CE belgesi yeterli olmaktadır.

 

Ek olarak size bu ürünlerin kurulumunu yapacak ve bakım ve teknik servisini sunacak firmanın ISO9001 gibi kalite standardı almış olması aranılması gereken bir özelliktir.

Led Ekran Seçimi Nasıl Yapılır ?

LED Ekranın Bulunacağı Ortam ve Kurulum Şekli

Ekranınızın iç mekan veya dış mekan mı olduğuna bakılır. Dış mekan uygulamalarında cama transparan led uygulaması mümkündür. İçerden baktığınızda dışarıyı görebilirsiniz, dışarıdan bakanlar led ekran görürler. Kullanılacak modül ve kabinler buna göre seçilir.

 

Ekran Çözünürlüğü

Ekran çözünürlüğüne karar vermek gerekir. Daha önce vurguladığımız gibi ekran çözünürlüğü ihtiyacınıza göre belirlenmelidir. LED ekranlarda çözünürlük arttıkça maliyet artacaktır. Öte yandan bakış mesafesinin yakın olduğu bir uygulamada düşük çözünürlük kullanılması LED ekranın görüntüsünün nokta nokta olmasına neden olacaktır ki bu da amaçlanan etkinin elde edilememesi demektir.
Aşağıdaki tabloyu kullanarak ekran çözünürlüğüne karar verebilirsiniz

Ekran Boyutu

Optimum LED ekran boyutuna ortalama bakış mesafesine bakılarak karar verilir. Özellikle LED ekranda çıkan yazıların okunabilmesi için doğru boyut seçilmesi gerekir.

Ekran boyutunu belirleyen diğer önemli faktör, piksel aralığıdır. Ekranın HD çözünürlüğe ulaşabilmesi için (1280x720 veya 1920x1080) boyutunun ayarlanması gerekir.

Televizyondan bilgisayar ekranlarına ve cep telefonlarına kadar 16:9 ekran oranı kullanılmaktadır. LED ekran için bizim de tavsiyemiz görüntü oranının 16:9 olması yönündedir.

 

LED Ekranın Monte Edileceği Yer Hazırlığı

LED ekranlar tekli veya çiftli totemler üzerine monte edilebileceği gibi, yukardan asılabilirler. Aynı şekilde cam içerisine transparan şekilde monte edilebilirler. Burada gerekli hazırlıkların doğru bir şekilde yapılabilmesi için boyut, ağırlık, kablolama gerekliliği gibi konuların doğru bir şekilde LED  ekran kuran firma tarafından temin edilmesi gerekir. Burada bu tarz bilgilerin 3D çizimler şeklinde istenmesini tavsiye ederiz