Ev Gurubu

Nedir Home Audio ve Video ?

Yoğun bir gün sonunda evinize ulaştığınızda , yemeğinizi yerken evinizin rahat ortamında arka fonda gerçek entrümanların tınılarına yakın canlı bir konser havasında ve güzel bir müzik eşliğinde tüm günün yorgunluğunu atıp, günün gelişmelerinden haberdar olmak için televizyonunuzun veya projeksyonunuzun yada ayna televizyonuzun karşısına geçip ayaklarınızı konsolunuzu uzattığınızda etrafınızı saran sesle beraber seyretmenin tam derin keyfine ulaşıp , artık uykunuz geldiğinde odanıza geçtiğinizde kendi şahsi müziğinizi görsel şov eşliğinde dinleyerek ve uyku zamanınıza göre planlayarak güzel bir sabaha uyanabilirsiniz.

 

 

Ürünler nelerdir  ?

Ürün kategorileri ses  ve video ürünleri olarak iki ana başlık altında anılsalar da bu iki ana kategorinin altı günümüzde çok fazla zenginlik kazanmıştır.

  • High-End ; Müzik sistemlerindeki ilk amaç enstrümanların gerçek seslerine ne kadar yakın ses çıkarabildiği ile doğru orantılı fiyatlara sahiptirler ve ev gurubu ses sistemlerinin en doruk noktasında yer alırlar.
  • Hi-Fi ; Müzik sistemlerinin 2.sırasında yer alan bu sistemler Yüksek fiyatlı High-End sistemlerinin daha uygun bütçeli hale getirerek , daha yaygın olarak evlerde müzik zevkinin kişilere ulaşmasını sağlamak amaçlıdır.
  • Sinema Sistemleri; evlerin en eğlenceli ürünlerinden olurlar kendileri. 5 hoparlör , bir subwoofer ve sinema amplifierdan başlayarak çok daha yüksek kanallı olarak kullanılabilirler. Bu tip sistemlerde kanal sayınız ne kadar artarsa , size o kadar gerçek efektler ulaşır ve bu ses döngü sistemi görüntü ile taçlandırıldığında da çok eğleneceğiniz saatler sizi beklemektedir.
  • Tavan ve duvar hoparlörleri; Evinizde Hifi veya High end sistemler olsa bile bu sistemler genelde özel dinleme yapmadığınızda evinizin genelinde veya belli bölgelerde düşük sesle ambiyans fon müzikleri dinlemenize olanak sağlarlar. Bu tip hoparlörlerin kendi aralarında da kalite farkları olduğundan tavan hoparlörlerinden de ambiyans müzik dinleyebileceğiniz gibi sinema sisteminde veya stereo müzik dinletisinde kullanılabilirler.
  • Dış Mekan Hoparlörler ; Evinizin bahçesinde bir oturma gurubunuz veya şadırvanınız varsa , buralarda da müzik dinleyebilmek istersiniz muhakkak. Ancak dış mekan genellikle elektronik cihazlar için zorlu şartlar oluştururlar ve bu şartlara dayanacak , gerektiğinde su geçirmeyecek gerektiğinde yüksek uv ışınlara maruz kalsa da yapısı bozulmayacak. Bu tip hoparlörlerinde kendi aralarında kullanılan malzemeye göre uzun yıllar veya kısa yıl ömürlerini satın alırsınız ve ek olarak tabi ki ses kalitesi de beraberinde gelecektir.
  • Taşınabilir Portatif sistemler; müziğinizi personelleştirmek istiyorsunuz veya her gittiğiniz alanda kullanmak istiyorsunuz ve yüksek maliyetlere bütçe ayırmak istemiyorsanız bu tip sistemler tamda size göredir. Dilerseniz fişe tak çalıştır, dilerseniz şarjlı olarak kullanabileceğiniz gibi dış ortam veya iç ortam olarak çok düşük bütçelere seçim yapabilirsiniz.
  • Network Streamer Sistemler; Bu tip sistemleri genelde var olan klasik müzik sistemlerinize entegre edebilir ve internet radyo , spotify, apple müzik, tidle ve türevleri gibi mecralardan veya evinizdeki bir müzik server (NAS) veya bilgisayarınızdaki paylaşıma açılmış digital müziklerden , dinleti yapabilirsiniz.
  • Zone (Alan) Sistemleri ; Evinizde büyük müzik sistemleri için alana sahip değilsiniz, aynı zamanda network üzerindeki kaynakları dinlemek istiyorsunuz ve yine ek olarak farklı odalarınızda farklı müziklerin çalabilmesini istiyorsunuz yada çocuklarınız kendi odalarında kendi müziklerini dilemek istiyor ve ek olarak kendi müziğinizi gittiğiniz odada dinlemeye devam etmek istiyorsunuz. Ve son olarak evinizde parti var tüm odalardan aynı müziği dinlemek istiyorsunuz. Peki ne yapacaksınız ? Tabiki zonelama yapabilen müzik sistemlerini tercih edeceksiniz. Peki nedir bu zone olayı? Evinizde bir wifi ağı var ise her bir odaya bir zone player ve onlara bağlı hoparlörler konulur ve her bir zone player wifi ağınıza katılır. Sonramı ? Sonrası kolay ; cep telefonunuzdan zone playerlara ister her bir odaya farklı müzik çal ister hepsini tekmiş gibi yaparak parti moduna al. Müziğin ve özgürlüğün keyfini çıkar. Bu kadar basit.
  • Görüntü sistemleri nelerdir? Evde kullanılan görüntü sistemleri genellikle , televizyon, projeksiyon veya ayna tv lerdir. Bu tip ürünler seçilirken başlıca dikkat edilmesi gereken unsurlar ise ; yüksek çözünürlük  , ışık seviyeleri, renk kontrastları, ve kolay yönetilebilir olması gelmektedir. Dilerseniz bu tip görüntü sistemlerini evinizdeki bir otomasyona dahil edebilir, tüm var olan müzik ve görüntü sistemini tek bir kumandayla ve senaryolara göre programlayarak kullanabilirsiniz.

 

Satın alma Süreci ?

Audio ve Video sistemlerinin seçimi genellikle zorlu bir süreç olur. Tabiki bir uzmanın tavsiyelerine uyup önce evinizin keşfini yaparak size en uygun seçimlerin ve birbirine en uyumlu ürünlerin seçimlerine uyarsanız, hayatınız bu anlamda çok daha kolaylaşacak ve satınalıp eve geldiğinizde karşınıza çıkacak sürprizlerin sorumluluğunu da siz taşımamış olacaksınız. Bu durumda ne yapmalısınız ? tabiki bir uzmana danışarak , müzik sistemlerini dinleyerek seçmelisiniz. Ve uzmanınız  video ve ses ürünlerinin entegrasyonunu evinize uyguladığında hem bütçenizi gerektiğinden fazla aşmamış , hem de evinizin ortamına göre en optimum ürünleri seçmiş olacaksınız. Tabi ki burada bilgi önemli olsa da uzmanınıza olan güveniniz en önemli unsurlardandır.     

 

Nasıl Uygulanır ?

Bu tip sistemlerin kurulumları , portatif (taşınabilir) sistemler dışındaki tüm ses ile alakalı ürünlerin odaların akustiğine göre yerleştirilmesi oldukça önemlidir ve aldığınız müzik sisteminden en iyi verimi alabilmeniz için vazgeçilmez öneme sahiptir. Ayrıca bu sistemlerin birbirine entegrasyonu ise tam olarak uyum sağlaması için özel bilgiler gerektiğinden, satın aldığınız sistemlerin bir uzman tarafından konumlandırılması, entegrasyonu ve uyumu sağlanırsa tam olarak performanslı kullanabilirsiniz.